GAYRİMENKUL HABER – CK ARCHITECTURE INTERIORS, ZEROBUILD SUMMIT KONSEPT SPONSORU OLDU

Bugüne kadar yürüttüğü bütün projelerde düşük karbon ayak izini ve sürdürülebilirliği bir standart haline getiren CK Architecture Interiors, Türkiye’de sıfır emisyon hedefi ile “Sıfır Enerji Binalar ile Geleceği İnşa Et” deklarasyonunu imzalayan ilk firmalardan biri olarak yerini aldı. “Çevreye en az zarar verecek teknik tasarım kararlarını vermek ana sorumluluğumuz” diyen şirket kurucusu Cem Kapancıoğlu, deklarasyondaki maddelerin yaşanabilir bir gelecek için temel ihtiyaçlar olduğunu vurguladı.

CK Design House adı verilen Türkiye ofisini Çeşme, Reisdere’de inşa eden CK Architecture Interiors, bu konudaki iddiasını da Leed Platinum sertifikası ile denetlenerek kanıtlamış durumda. Bu boyutta bir bina ile Leed Platinum alan dünyadaki tek proje olmaya aday olan CK Design House sürdürülebilir bir çalışma ve yaşam alanı sunuyor. CK Architecture Interiors için tasarım ofisi olarak tasarlanan CK Design House, içinde bir konuk evi ve kütüphane de barındırıyor. Bu çok amaçlı kompleks, yapısal olarak modern mimarinin minimal ve sofistike özelliklerini taşısa da, Cem Kapancıoğlu yaratılış sürecinin aslında oldukça post modern bir fikir süzgecinden geçtiğini ifade ediyor ve ekliyor. “Teknik olarak Leed Platinum alsak da, binalarımızı fonksiyonel olarak da sürdürülebilir olarak tasarlamamız şart. CK Design House, müşteri Cem’in mimar Cem ile ortak çalışması ve zaman zaman çatışması sonucu ortaya çıktı. Tek bir binada tasarım ofisi, konuk evi ve kütüphane gibi birçok fonksiyonu barındırma fikri de bu çatışmanın sonucudur. Aynı çatışma, on yıllar içinde oluşabilecek butik otel, restoran, sergi mekanı, konut gibi bir çok fonksiyona hizmet edebilecek sürdürülebilir bir yapı üretmemizi de sağladı.” Ck Design House inşaa aşamasında ve kullanımındaki sürdürülebilirlik vurgusunu içerisinde bulunan eserlerde de sürdürüyor. Design House bahçesinde bir adet kadın ve bir adet erkek heykeli bulunuyor. Bu heykeller, heykeltraş Asaf Erdemli tarafından inşaat döneminde artan hurda malzemelerin kullanımı ile geri dönüşüm stili ile oluşturuldu.

CK Architecture Interiors sürdürülebilir tasarımların artık bir lüks değil, bir gereksinim olduğu anafikrinden yola çıkarak 2022 Zero Build Summit’e “Dünyanın Geleceğine Sahip Çık” Konsept sponsoru olarak katılıyor ve sizleri de dünyanın geleceğine sahip çıkmaya davet ediyor.

“SIFIR ENERJİ BİNALAR İLE GELECEĞİ İNŞA ET” DEKLARASYONU

https://www.summit.zerobuild.org/tr/deklarasyon                                                                                                                                                                                                                                                

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor