YAPI DERGİSİ – CK DESIGN HOUSE

CK Design House, CK Architecture Interiors tarafından, az malzeme ile çok söz söylemeye çalışan bir mimari anlayış ile tasarlanmış.

CK Design House, yaklaşık 900 m2 arsa içinde Akdeniz mimarisinin avlulu plan şemasından esinlenerek tasarlanmış; tasarım ofisi, misafirhane ve kütüphane olarak kullanılmak üzere, 3 katlı kurgulanmış ve inşa edilmiş.

Kapalı bir “orta avlu” etrafında hacimler oluşturulmuş ve mevcut imar kanunlarının izin verdiği ölçüde bu hacimler tasarıma taşınmış. Avlunun dışında da 2 kat yüksekliğinde fonksiyonel boşluklar, sürprizli ferah mekanlar yaratılmış ve böylece mekanda hacimsel ve görsel bir süreklilik yakalanmış.

Tüm yapı dürüst, açık, net, mümkün olduğu kadar süsten uzak, az malzeme ile çok söz söylemeye çalışan bir mimari anlayış ile tasarlanmaya çalışılmış. Genel olarak incelikli bu yaklaşım, yapının bahçe duvarının çevre ile kurduğu ilişkiden itibaren kendini gösteriyor. Mümkün olduğu kadar mevcut ağaçlara dokunmadan etrafından dolaşan çevre duvarı, kentsel mobilyalar yaratarak renkli bir çeşme ile daha eğlenceli bir hal almış; duvarın üzerinde yer alan aydınlatma elemanları hem gece sokağa bir aydınlatma hem de yapının mülk sınırına karanlık saatlerde bir vurgu yaratmış.

Yapının dış kabuğu brüt beton olarak “kontrollü” ahşap desen gözetilerek üretilmiş.

İncelikli yaklaşımın ve sürdürülebilir mimarinin devamı olarak, brüt betonda kullanılan kalıp ahşapları, yeşil bina standartları gereği ısı geçirgenlik katsayısını azaltmak için, brüt betonun yeterli olmadığı iç cephelerde taş yünü ile beraber kaplama olarak uygulanmış.

Leed Platinium kategorisinde başvuru yapılmış (82 kredi) ve bu hedef sadece bir pazarlama ve reklam amacından öte binanın ruhuna işlenmiş; taşıyıcı sistemden başlayarak, artık malzemelerden tasarlanan heykele kadar uygulamaya çalışılmış.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor